Krása vychádza z nášho vnútra

Ako každá žena určite máte výborný pocit vždy vtedy, keď máte krásnu a zdravú pleť. Niekedy ale problémy s pleťou napriek každodennej starostlivosti úplne neustúpia, vracajú sa, stávajú sa chronickými. Vtedy kozmetička alebo dermatológ často vyslovia niektoré z tvrdení: „je to dedičné – to máte zo stresu – to sa nedá úplne vyliečiť“. Čo ak to tak nie je?

K tomu, aby sme na to mohli prísť sa musíme zaujímať o človeka ako o systém. Človek nie je iba kopa živej hmoty ale je to fungujúci, prepojený systém fyzického tela, myšlienok, emócií, vzťahov, vzorcov správania ale i toho ako sa stravuje, oddychuje a relaxuje.

Ak by sme sa pozreli na seba ako na systém tak uplatňujeme tzv. holistický prístup. Napriek tomu, že tento celostný pohľad je zatiaľ skor výnimkou využívanou v tzv.alternatívnej medicíne a vačšina tradičných západných prístupov ho neprijíma, sme presvedčený, že holistický prístup je budúcnosťou všetkých služieb zameraných na zdravie a krásu.

Tak ako sa budúcnosť biológie a medicíny opiera o epigenetiku tak budúcnosť moderných kozmetických služieb je v komplexnosti. Okrem nutných vedomostí o koži a mechanizmoch účinku kozmetických aktívnych látok budeme v budúcnosti potrebovať spoznať súvislosti a odhaliť dôvod kožnej dysfunkcie = čo nám týmto symptómom naše telo „chce povedať“.

Koža a kožné bunky sú veľmi úzko spojené s našimi vnútornými orgánmi a tie zasa s našimi riadiacimi centrami v mozgu. Každá emócia a následne pocit spôsobuje v mozgu tvorbu a vylúčenie informačných molekúl, ktoré na úrovni konkrétneho orgánu spúšťajú určitú reakciu. Na samom začiatku je vždy myšlienka. Naša myšlienka = reakcia na aktuálnu situáciu. Predstavte si, že nás niekto urazí, povie niečo, čo nás nahnevá. Vo chvíli ako nám príde myšlienka typu „ako nám to mohol urobiť, ako to môže povedať“ v tom okamihu centrá v našej najstaršej časti mozgu – limbickom systéme – vylúčia látky, tzv. Informačné molekuly, ktoré v nás vyvolajú pocit hnevu. Na úrovni fyzického tela sa táto emócia prejaví zrýchlením tepu, zvýšením krvného tlaku, zrýchleným dychom, u niekoho začervenaním a zvýšeným potením. Ak žijeme v negatívnej emócii napríklad hnevu príliš často, niektoré tieto krátkodobé symptómy sa stanú chronickými – napr. vysoký krvný tlak, začervenanie. Častokrát máme tieto najčastejšie emócie „zapísané“ v našej rétorike – používame vyjadrenia typu „zdvihol mi tlak“, „ide ma z neho poraziť“ a podobne.

Ak hovoríme o koži, aj tu samozrejme platí, že každá kožná dysfunkcia je obrazom toho ako vnímame samého seba, ako dokážeme byť autentický alebo naopak nasadiť „masku“ aby sme vyzerali pre okolie prijateľnejší, ako sme spokojní so svojim výzorom, životom a so vzťahmi, v ktorých žijeme.

V našej Inner Beauty akadémii chceme preniknúť do týchto súvislostí, pochopiť spojenie jednotlivých prejavov na koži s konkrétnymi emóciami, vzorcami nášho správania a nerovnováhou vo vzťahoch a v živote.

Na začiatku tohto článku som písala, že človek je dynamický systém zložený z 5 častí. Fyzické telo, sociálny, psychický, energetický a spirituálny aspekt. Všetky tieto časti systému sa navzájom ovplyvňujú, zmena jednej spôsobuje zmenu aj v ostatných častiach. Takže odhalenie a vyriešenie problému - nerovnováhy v jednej časti pozitívne ovplyvní aj ostatné. Pri práci s klientom využívam a verím v kombináciu viacerých metód.

Fyzické telo – práca s ošetreniami, kozmetická starostlivosť, výživové poradenstvo, pohybový režim.

Psychický aspekt – práca s polaritami podľa C.G.Junga, odhalenie vrodených a naučených chybných programov a vzorcov správania, ktoré nám škodia

Energetický aspekt – práca s energetickými centrami – čakrami

Spirituálny aspekt – sofioterapia

Sociálny aspekt – etikoterapia

Počas jednotlivých stretnutí vrámci Inner Beauty akadémie sa budeme postupne venovať všetkým týmto zložkám systému zvaného ČLOVEK.

Bližšie informácie o dlhodobej škole vnútornej krásy „Inner Academy“ nájdete na podstránke s rovnakým menom.

 

Mgr. Ľuboslava Gáborová

Referencie

Pre skvalitnenie našich služieb používame na stránkach cookies. Pokračovaním na tejto stránke vyjadrujete súhlas s používaním všetkých cookies. Viac informácii nájdete v sekcii ochrana súkromia.